Τεχνολογιά

Εκτός Champions League o ΠΑΟΚ μετά την ήττα από την Πετκίμ – Galaksias Portal News

Πάλεψε, αλλά «λύγισε» ο ΠΑΟΚ απόψε στην Αττάλεια, στον τελικό του 3ου προκριματικού ομίλου του Basketball Champions League απέναντι στην τουρκική Πετκίμ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε με 79-69 από την αντίπαλό του κι έτσι έμεινε εκτός ομίλων του BCL.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Αυτό το αποτέλεσμα στέλνει τον ΠΑΟΚ στους ομίλους του δεύτερου τη τάξει πρωταθλήματος της FIBA, το Europe Cup, όπου θα βρίσκεται στο Group I μαζί με τις Πόρτο (Πορτογαλία), Λίμπουργκ (Βέλγιο), Σολνόκι (Ουγγαρία).

Στον «Δικέφαλο» κόστισε η αδυναμία του στη ρακέτα (29-43 τα ριμπάουντ για την Πετκίμ, η οποία είχε 16 επιθετικά) και η αστοχία στο δεύτερο, κυρίως, ημίχρονο. Πάλεψαν περισσότερο για την ελληνική ομάδα οι Σαβάρ Ρέινολνς (16 πόντοι, 6 ασίστ), Δημήτρης Κατσίβελης (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Με νταμπλ- νταμπλ τελείωσε το ματς για την Πετκίμ ο Μπράισον Γουίλιαμς (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ), το έργο του οποίου στήριξαν οι ΝτεΓουέιν Ράσελ (16 πόντοι, 8 ασίστ), Τζόρνταν Ράιτ (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Μπριν Ταϊρί (12 πόντοι, 7 ασίστ).

Με καλύτερα πατήματα στο δίλεπτο της αναμέτρησης η Πετκίμ, γεγονός που της έδωσε προβάδισμα με 0-5 στο 2’. Με εφαλτήριο τα αμυντικά αντανακλαστικά του και κινητήριο μοχλό, οργανωτικά και επιθετικά, τον Κατσίβελη, ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το εις βάρος του σκηνικό, «έτρεξε» σερί 14-2 και πήρε τα ηνία στο 5’ με +7 (14-7). Διαφορά που στο 12’, με τους Ρέινολντς, Φόρεστερ, Περσίδη να σκοράρουν, «ανέβηκε» στο +13 (27-14).

Ο «Δικέφαλος» διατήρησε την απόσταση από την αντίπαλό του στο ίδιο επίπεδο μέχρι το 15’ (30-17), χρονικό σημείο από το οποίο και μετά έπαθε επιθετικό μπλακ άουτ, κάνοντας, επιπλέον, αβίαστα λάθη.

Με συνεχή τρίποντα από τους Ράιτ (2/2), Βαν Μπεκ (1/1), ανανεώνοντας επιθέσεις και συνολικό σερί 0-12, οι Τούρκοι έφυγαν στα αποδυτήρια, για το ημίχρονο, μειώνοντας στον πόντο (30’ 30-29).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Πετκίμ έφερε το ματς στα ίσια (32-32), ακολούθησαν λεπτά με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (37-34, 39-41), με τον ΠΑΟΚ να «βομβαρδίζει» από τα 6.75 με τους Ρέινολντς (2/2), Χέντερσον (1/1) και να ξεφεύγει με +7 (50-43) στο 27’.

Οι Ράιτ, Ράσελ ισοφάρισαν εκ νέου για την Πετκίμ (50-50) και στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Μπάρτλεϊ έκανε ξανά «αφεντικό» τον «Δικέφαλο» στο παρκέ (30’ 53-50).

Στο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7 πόντους (34’ 56-63), αναγκάζοντας τον Μάσιμο Καντσελιέρι να καλέσει τάιμ άουτ.

Η Πετκίμ δεν έχασε, στην πορεία, τον έλεγχο του αγώνα, κράτησε τη διαφορά της στο +7 (38’ 65-72), πήγε μέχρι και το +9 ((67-76) και πήρε εν τέλει τη νίκη 69-79.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 30-29, 53-50, 69-79

ΠΑΟΚ (Μάσιμο Καντσελιέρι): Χέντερσον 6 (2), Άπσον 6, Φόρεστερ 9, Ιατρίδης, Περσίδης 3 (1), Κατσίβελης 12 (2), Παπαδάκης, Μπάρτλεϊ 8 (2), Ρέινολντς 16 (2), Κρούζερ 9 (1).

ΠΕΤΚΙΜ (Μπουράκ Γκορέν): Bαν Μπεκ 6 (2), Ράιτ 13 (3), Κουρτουλντούμ, Ράσελ 16 (4), Γουίλιαμς 19, Ταϊρί 12 (3), Σαβ 2, Άλντριντζ 11 (1), Ετσενίκε.