Τεχνολογιά

Επίδειξη δύναμης από τη Λειψία, 4-0 την Άουγκσμπουργκ – Galaksias Portal News

Η Λειψία στο καλύτερο έως τώρα παιχνίδι της διέλυσε την άμυνα της Άουγκσμπουργκ και πήρε εύκολα τη νίκη με 4-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ταύρους» ο Μπένζαμιν Σέσκο, που πέτυχε δύο γκολ, ενώ στην αρχική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων ήταν ο Δημήτρης Γιαννούλης.

Στο μεταξύ η Βόλφσμπουργκ, με τον Κώστα Κουλιεράκη στην ενδεκάδα, ήταν κοντά στη μεγάλη νίκη επί της Στουτγκάρδης, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ουντάβ στο τελικό 2-2

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Η «νεοφώτιστη» Ζανκτ Πάουλι πανηγύρισε, ανατρέποντας τα προγνωστικά, μέσα στην έδρα της Φράιμπουργκ την πρώτη φετινή νίκη της με 3-0, με τον Μανώλη Σάλιακα να είναι βασικός και να αντικαθίσταται στο 77ο λεπτό.

Τέλος η Γκλάντμπαχ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να πάρει πολύ δύσκολα τη νίκη επί της Ουνιόν Βερολίνου, με το γκολ του Κβανκάρα.

Η 5η αγωνιστική:

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ 4-2 (44′, 75′ Γκιρασί, 62′ πέν. Τσαν, Ενμέτσα – 16′ Μπέρο, 21′ Ντε Βιτ)

Λειψία-Άουγκσμπουργκ 4-0 (10′, 15′ Σέσκο, 46′ Οπέντα, 57′ Σίμονς)

Φράιμπουργκ-Ζανκτ Πάουλι 0-3 (12′, 72′ Σάαντ, 45′ Αφολαγιάν)

Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-2 (20′ Βιντ, 68′ Αμούρα-32′ Μιλό, 90’+ Ουντάβ)

Μάιντς-Χαϊντενχάιμ 0-2 (15′ Πιέρινγκερ, 86′ Σόπνερ)

Γκλάντμπαχ-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (90’+ Κβανκάρα)