Τεχνολογιά

Με «περίπατο» στους «16» η Νάπολι, 5-0 την Παλέρμο – Galaksias Portal News

Η Νάπολι έκανε «περίπατο» στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» με την Παλέρμο και με το επιβλητικό 5-0 προκρίθηκε πολύ εύκολα στους «16» του Coppa Italia, κλείνοντας «ραντεβού» με τη Λάτσιο στο πιο μεγάλο ματς της επόμενης φάσης της διοργάνωσης.

Η «σεμνή τελετή» στην έδρα των «παρτενοπέι» είχε λάβει τέλος από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν τα τρία γκολ, με τον Ενζονζέ να σκοράρει δύο φορές (7′, 12′) και τον Ζουάν Ζεσούς στο 42′ να δίνει διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Στο δεύτερο μέρος η Νάπολι πέτυχε άλλα δύο τέρματα, στο 70′ με τον Νέρες και στο 77′ με τον ΜακΤόμινεϊ.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Κυριακόπουλο, η Μόντσα επικράτησε άνετα με 3-1 εντός έδρας της Μπρέσια (ομάδα της Serie B), στο προτελευταίο χρονικά ματς της φάσης των «32» του Coppa Italia και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης, όπου θ’ αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπολόνια.

Ο 28χρονος Έλληνας κεντρικός αμυντικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό και από δική του ασίστ στο 11′, ο Πεσίνα «έγραψε» το 2-0. Το παιχνίδι επί της ουσίας έλαβε πρόωρο τέλος στο 40ό λεπτό με το πέναλτι του Καπράρι (3-0), ενώ με την έναρξη του β΄ μέρους ο Κυριακόπουλος αντικαταστάθηκε από τον Περέιρα.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Νουαμά στο 68ο λεπτό.