Τεχνολογιά

Με τρομερή ανατροπή στο φινάλε το Περιστέρι πήρε το ντέρμπι (84-82) με το Λαύριο!

Με τρομερή αντεπίθεση στο τελευταίο 10λεπτο κι έχοντας μείνει πίσω με 53-65 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι «επιβίωσε» στο «θρίλερ» με το Λαύριο επικρατώντας με 84-82, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 4ης αγωνιστικής της Basketball League.

Η σημερινή ήταν η 3η νίκη για την ομάδα των δυτικών προαστίων, εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους που μετά από 4 ματς στο ξεκίνημα έχουν υποστεί ισάριθμες ήττες.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος, ωστόσο, στην τρίτη περίοδο το συγκρότημα του Κώστα Μέξα με φανταστική εμφάνιση στην επίθεση και κορυφαίους τους Μουράτο, Βον και Σλάτερ, αλλά και σωστή αμυντική προσήλωση, «έτρεξε» ένα επιμέρους 13-23, ανακτώντας το διψήφιο προβάδισμα και μπαίνοντας με πλεονέκτημα 12 πόντων στην τέταρτη περίοδο (53-65).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο τελευταίο 10λεπτο, στηριζόμενοι κυρίως στην εξαιρετική βραδιά του Ζούγρη. Η ομάδα του Λιμνιάτη πέρασε μπροστά, με τον Τζορτζ Πάπας να ευστοχεί για τρεις στο 36′ (71-70) και τελικά να παίρνει τη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική το Περιστέρι θα παίξει εκτός με τον Άρη (2/11, 17:00), ενώ το Λαύριο υποδέχεται τον Πανιώνιο (4/11, 20:15).

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 40-42 (ημ.), 53-65, 84-82

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφεϊ 4 (7 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 2 (4 ριμπάουντ), Πάτον 11 (5/5 δίποντα), Κάρμπερι 21 (2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Έντι 11 (3/5 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Πάπας 14 (2/5 τρίποντα), Σταυρακόπουλος, ΖανΛουί, Τσουργιάννης, Αβδάλας 5, Ζούγρης 16 (5/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουράτος 21 (1/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ασίστ), Σέρμαν 16 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βον 16 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουαχάμπ 9, Σλάτερ 11 (2/3 τρίποντα), Τσάμης, Γκρίφιν 3, Κόνιαρης, Ζάρας, Πατρίκης, Γόντικας 6 (4 ριμπάουντ), Φόρεστ

Οι Χοκς παρακολούθησαν το ματς για χάρη του Νεοκλή Αβδάλα

Ο ασίσταντ GM των Ατλάντα Χοκς, Όνσι Σάλεχ, βρέθηκε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για να παρακολουθήσει από κοντά τον Νεοκλή Αβδάλα στο παιχνίδι του Περιστερίου με το Λαύριο.

Ο νεαρός φόγουορντ έχει ξεκινήσει πολύ καλά τη σεζόν σε Ελλάδα και Ευρώπη, παίρνοντας αρκετό χρόνο συμμετοχής από τον Γιώργο Λιμνιάτη. Φέτος, σε τρεις αγώνες στην Greek Basketball League μετράEI 8.3 πόντους κατά μέσο όρο με τους «κυανοκίτρινους».