Τεχνολογιά

Νίκη από την… άσπρη βούλα για τη Νάπολι, σαρωτική (6-0) η Φιορεντίνα στο Λέτσε! – Galaksias Portal News

Το γκολ-πέναλτι του Κβαρατσκέλια (63′) επέτρεψε στην Νάπολι να φύγει νικήτρια (1-0) από το «Carlo Castellani» και την αναμέτρησή της με την Εμπόλι του Ντ’ Αβέρσα, που δημιούργησε μεγάλες δυσκολίες-ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο- στην πρωτοπόρο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Όμως Οι μεγάλες ομάδες φαίνονται και από τις λεπτομέρειες. Σε μια μέρα που σίγουρα δεν ήταν αξιομνημόνευτη, με ένα μάλλον αβέβαιο παιχνίδι για 60 λεπτά, έφτασε στη Νάπολι το πέναλτι-για φάουλ στον Παλιτάνο- που μετέτρεψε σε γκολ ο Κβαρατσκέλια, πέναλτι που επιβεβαιώθηκε μετά από παρέμβαση του Var.

Στη συνέχεια η ομαδα του Αντόνιο Κόντε κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της χωρίς προβλήματα και οι 6.000 Ναπολιτάνοι που βρέθηκαν στο γήπεδο μπόρεσαν να πανηγυρίσουν μία ακόμα επιτυχία.

Από εκεί και πέρα, κοντά στο γκρουπ των πρωτοπόρων της Serie A παρέμειναν Αταλάντα και Φιορεντίνα, με τις άνετες εκτός έδρας νίκες που πέτυχαν στις αναμετρήσεις τους για την 8η αγωνιστική. Ιδιαίτερα οι «βιόλα» ήταν εντυπωσιακοί στο «Βία ντελ Μάρε», καθώς διέλυσαν με 6-0 τη Λέτσε, η οποία έπαιζε με δέκα παίκτες από το 44΄, λόγω αποβολής του Γκάλο. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Κατάλντι και Κοπάλντο και από ένα οι Μπελτράν και Παρίζι και την ομάδα της Τοσκάνης, που έδωσε συνέχεια στη σπουδαία νίκη επί της Μίλαν, που είχε πετύχει πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος.

Η Αταλάντα, από την πλευρά της, νίκησε μάλλον στο… ρελαντί την ουραγό Βενέτσια με 2-0, χάρη σε τέρματα των Πάσαλιτς και Ρετέγκι, και μοιάζει να αφήνει πίσω της το μέτριο ξεκίνημά της στη σεζόν.