Τεχνολογιά

Στο… ρετιρέ η Μονακό, 2-1 τη Μονπελιέ – Galaksias Portal News

Με buzzer beater του Ζακάρια (90’+8) η Μονακό έκαμψε την αντίσταση της Μονπελιέ στο Λουί ΙΙ κι «έπιασε» ξανά στην κορυφή της Ligue 1 την Παρί Σεν Ζερμέν, μετά από έξι αγωνιστικές στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Πριγκιπάτου προερχόταν από 4 νίκες και μία ισοπαλία, ήταν το απόλυτο φαβορί, ωστόσο, η αντίπαλός της, της έβαλε δύσκολα. Παρ’ όλα αυτά τα κατάφερε στις καθυστερήσεις και πλέον με τη ψυχολογία στα ύψη θα ταξιδέψει την προσεχή Τετάρτη στην Κροατία, όπου θ’ αντιμετωπίσει τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ για την 2η αγωνιστική της League Phase του Champions League.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Ο Τζόναθαν Ντέιβιντ βρέθηκε σε μεγάλο βράδυ στο «Σταντ Οσεάν» και με χατ τρικ οδήγησε τη Λιλ σε εμφατική νίκη με 3-0 επί της Χάβρης, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Ο 24χρονος Καναδός επιθετικός έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο κι από δύο ασίστ του Σαράουι και μία του Ζέγκροβα πέτυχε τρία γκολ, «καθαρίζοντας» το ματς για τους «Λιλουά». Η ομάδα του Ζενεσιό θα μπορούσε να είχε πετύχει και τέταρτο γκολ στις καθυστερήσεις, αλλά ο Γκόμες δεν κατάφερε να σκοράρει με το πέναλτι που εκτέλεσε.

Νωρίτερα, ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ματς μεταξύ της Λανς και της Νις. Να σημειωθεί πως στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ζαρουρί.

Η 6η αγωνιστική:

Οσέρ-Μπρεστ 3-0 (26′ Οβούσου, 37′ πέν. Τζουμπάλ, 59′ Τραορέ)

Παρί Σεν Ζερμέν-Ρεν 3-1 (30′, 68′ Μπαρκολά, 58′ Λι Κανγκ-ιν – 73′ πέν. Καλιμουεντό)